Track & Field at the Pan Am Games

On Oct. 5, USA Track & Field released their list of athletes traveling to Santiago, Chile to compete at the Pan American Games Santiago 2023. The list includes 77 athletes, including 40 men and 37 women. Of those listed, 17 were last seen in August during the 2023 World Athletics Championships in Budapest, Hungary.
Below is a roster of the athletes competing in Santiago. For more information on each athlete, head to USA Track & Field's website.


  • Kennedy Blackmon - 100m
  • Kortnei Johnson - 100m
  • Brennda Detra - 800m
  • Brooke Feldmeier - 800m
  • Emily Macaky - 1500m
  • Emily Infeld - 5000m
  • Taylor Werner - 5000m
  • Ednah Kurgat - 10,000m
  • Emily Venters - 10,000m
  • Alaysha Johnson - 100m Hurdles
  • Marisa Howard - 3000m Steeplechase
  • Logan Jolly - 3000m Steeplechase
  • Stephanie Casey - 20km Race Walk
  • Maria Michta-Coffey - 20km Race Walk
  • Rylee Anderson - High Jump
  • Rachel McCoy - High Jump
  • Nastassja Campbell - Pole Vault
  • Bridget Williams - Pole Vault
  • Tiffany Flynn - Long Jump
  • Jasmine Todd - Long Jump
  • Euphenie Andre - Triple Jump
  • Mylana Hearn - Triple Jump
  • Adelaide Aquilla - Shot Put
  • Elena Bruckner - Discus
  • Veronica Fraley - Discus
  • Brooke Andersen - Hammer
  • DeAnna Price - Hammer
  • Maddie Harris - Javelin
  • Rebekah Wales - Javelin
  • Jordan Gray - Heptathlon
  • Erin Marsh - Heptathlon
  • Miranda Melvilla - Mixed Marathon Race Walk
  • Taylor Anderson - 4x100m Pool
  • Shannon Ray - 4x100m Pool
  • Kendall Baisden - 4x400m Pool
  • Jada Griffin - 4x400m Pool
  • Honour Finley - Mixed 4x400m Pool

  • Chris Royster - 100m
  • Evan Miller - 200m
  • Richard Kuykendoll - 400m
  • Abraham Alvarado - 800m
  • Derek Holdsworth - 800m
  • Casey Comber - 1500m
  • Kasey Knevelbaard - 1500m, 5000m
  • Emmanuel Bor - 5000m
  • Samuel Chelanga - 10,000m
  • Isai Rodriguez - 10,000m
  • Dylan Beard - 110m Hurdles
  • De'Vion Wilson - 110m Hurdles
  • Chris Robinson - 400m Hurdles
  • James Smith - 400m Hurdles
  • Jackson Mestler - 3000m Steeplechase
  • Daniel Michalski - 3000m Steeplechase
  • Turner Wiley - Marathon
  • Nick Christie - 20km Race Walk, Mixed Marathon Race Walk
  • Emmanuel Corvera - 20km Race Walk
  • Eli Kosiba - High Jump
  • Dontavious Hill - High Jump
  • Zach Bradford - Pole Vauly
  • Matt Ludwig - Pole Vault
  • Jermel Jones - Long Jump
  • Damarcus Simpson - Long Jump
  • Chris Benard - Triple Jump
  • Omar Craddock - Triple Jump
  • Jordan Geist - Shot Put
  • Roger Steen - Shot Put
  • Joseph Brown - Discus
  • Sam Mattis - Discus
  • Daniel Haugh - Hammer
  • Rudy Winkler - Hammer
  • Curtis Thompson - Javelin
  • Capers Williamson - Javelin
  • Samuel Black - Decathlon
  • Ryan Talbot - Decathlon
  • Ilias Garcia - 4x100m Pool
  • Terrance Laird - 4x100m Pool
  • Demarius Smith - 4x400m Pool
Team USA logo

Follow Us

General

United States Olympic and Paralympic Committee
  • Accessibility
  • Finance , opens in a new tab
  • Governance , opens in a new tab
  • Privacy Policy
  • Terms of Use
  • Site Map

© 2024 United States Olympic & Paralympic Committee. All Rights Reserved.